Zmiany na skórze po wykonaniu tatuażu

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, w październiku zrobiłam sobie tatuaż (pierwszy). Kilka dni po tym pojawiła mi się wysypka wokół tatuażu, swędząca, ale udało mi się ją zwalczyć maścią bez konsultacji z lekarzem. Po miesiącu na dekolcie pojawiła się czerwona grudka (wyglądała jak pryszcz), więc myślałam, że mi przejdzie, ale po jakimś czasie zrobiła się z niej plama duża czerwona, która sporadycznie swędziała, niekiedy mniej niekiedy więcej. Z czasem zaczęły pojawiać się następne koło pępka (zaczyna się od czerwonych kropek, krostek, później powstają takie placki, plamy), na plecach nad tatuażem, na łokciach i na udzie. Byłam u dermatologa, nie postawiono mi diagnozy, ale przepisano maść Novate. Niestety wybielała mi skórę. – plamy zaczęły trochę blaknąć, niektóre na dekolcie, na łokciach zniknęły, ale na brzuchu na plecach zostały. Co jakiś czas się odnawiają. Znowu się pojawiają w tych samych miejscach. Maść sobie z tym nie radzi, poszłam więc do drugiego dermatologa, prywatnie, by nie czekać kolejny miesiąc, też nie postawiono diagnozy i przepisano maść Pimafucort, po której nie ma żadnego skutku. Używałam jeszcze Tridermu, też nie pomógł. Czuję się okropnie, głównie przez tę plamę na plecach. Ostatnio nawet bąble po ukąszeniu komarów utrzymują się 2, 3 tygodnie i robią się z nich placki. Nigdy nie miałam problemów ze skórą. Moi rodzice też nie, na pewno nie takie jak ja. Nie jestem też alergikiem, zastanawiam się czy to możliwe, że w salonie w trakcie robienia tatuażu, mogłam się czymś zarazić. Proszę o radę

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Szanowna Pani,
proponowałabym zgłosić się ponownie do dermatologa, który w przypadku niejasnego obrazu klinicznego zleci wykonanie biopsji ze zmiany chorobowej w celu oceny histopatologicznej i ustalenia rozpoznania. Trudno mi na podstawie opisu, który Pani przedstawia postawić diagnozę, w związku z tym konieczna jest ponowna wizyta u dermatologa. Ciężko jest też mi powiedzieć, czy mogła się Pani czymś zarazić w salonie, w którym wykonywała Pani tatuaż, gdyż nie wiem, na ile w nim są przestrzegane podstawowe zasady higieny.

Wykonanie tatuażu wiąże się z wielokrotnym przerwaniem ciągłości i kontaktem igieł lub innych części aparatu z krwią tatuowanej osoby. W związku z tym, zarówno salony, w których wykonuje się tatuaż, jak i narzędzia, które temu służą powinny spełniać takie same wymogi sanitarne, jakie są stawiane ośrodkom i narzędziom chirurgicznym.

Data utworzenia: 23.08.2013
Zmiany na skórze po wykonaniu tatuażuOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies