Postępowanie lecznicze w przypadku nużycy

Pytanie nadesłane do redakcji

Borykam się od dłuższego czasu z pewną chorobą. Lekarze dermatolodzy, u których byłam, stawiali błędne diagnozy, przepisywali niewłaściwe leczenie, nie rozpoznawali nużycy. Badanie laboratoryjne potwierdziło moje przypuszczenia - nużyca skórna i oczna. Wreszcie zastosowano leczenie pod kątem nużycy - ale okazało się nieskuteczne, bo zmiany postępują i pasożyt nadal jest obecny - było to leczenie Metronidazolem krem/żel 1% i Rozexem 0,75%. Bardzo proszę o pomoc/informację - do czego może prowadzić nieleczona lub źle leczona nużyca skórna i oczna? Jakie mogą być skutki nieleczonej lub niewłaściwie leczonej nużycy? Czy można skutecznie wyleczyć nużycę skórną i oczną? Jak długo należy prowadzić leczenie w  przypadku zadawnionej nierozpoznanej wieloletniej nużycy? Czy możliwe jest, by dermatolog, tylko oglądając pacjenta, mógł w 100% wykluczyć zakażenie nużycą (bez badania laboratoryjnego)? Czy badanie laboratoryjne, przy istniejącym już zakażeniu nużycą, zawsze wykazuje obecność pasożyta, czy też mogą być wyniki fałszywie ujemne? Czy np. ze względu na cykl rozwojowy pasożyta, badanie może go nie wykazać, mimo że pasożyt jest nadal? Czy trzeba badanie kilkakrotnie powtórzyć w jakichś odstępach czasu, żeby mieć pewność, że wynik jest wiarygodny?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Jak pewnie Pani już wie, nużyca jest wywoływana przez masywne zarażenie nużeńcami, które są mikroskopijnymi stawonogami (ok. 0,3 mm), dość blisko spokrewnionymi z roztoczami. Pasożyty te zamieszkują gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe rzęs i brwi człowieka. Problem w tym, że pasożyt jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie i praktycznie wszyscy jesteśmy zarażeni. Dzieje się tak dlatego, że nużeńcami można się bardzo łatwo zarazić, np. przez używanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Dochodzi też narażenie związane z korzystaniem z usług kosmetyczek i fryzjerów.

Chociaż, jak wspomniałem, zarażenia są powszechne, nużeńce stosunkowo rzadko wywołują chorobę, czyli nużycę. Konieczne jest masywne zarażenie i wykluczenie innych, częstszych przyczyn - o nużycy można mówić, gdy nużeńców jest bardzo dużo i nie ma innych przyczyn tłumaczących dolegliwości. Zarażenie może wywołać miejscowy stan zapalny gruczołów łojowych, mieszków włosowych lub zapalenie brzegów powiek (łac. blepharitis). Masywne zarażenia sprzyjają też rozwojowi łojotokowego zapalenia skóry i trądziku różowatego, które jednakże mogą mieć inne przyczyny.

Z informacji o lekach (Metronidazol i Rozex - zawierają tę samą substancję czynną) była Pani leczona na trądzik różowaty. Podkreślam, że trądzik różowaty może być wywołany przez nużeńce, ale częściej nie ma z nimi związku - patogeneza tego schorzenia nie została w pełni wyjaśniona. Znaczenie mają zaburzenia naczyniowe, predyspozycje genetyczne i czynniki środowiska, np. narażenie na promienie UV czy zimno.

Leczenie przyczynowe samej nużycy, czyli zabicie pasożytów jest bardzo trudne. Najpewniejsze jest mechaniczne usuwanie - patrz film. Ostrzegam, że w Internecie można kupić mnóstwo nic nie wartych specyfików.

Podsumowując, nie jest pewne, czy przyczyną Pani objawów są nużeńce. Może cierpieć Pani na trądzik różowaty z innych przyczyn. Diagnostyka nużycy jest dość prosta - albo liczne nużeńce są obecne w mieszkach włosowych albo ich nie ma. Są to stawonogi długości 0,3 mm, które widać pod lupą. Proszę sobie obejrzeć film. Z kolei leczenie przyczynowe nużycy jest bardzo trudne - najlepsze mechaniczne. Proszę zdać się na dermatologa.

Piśmiennictwo:

FM Forton Papulopustular rosacea, skin immunity and Demodex: pityriasis folliculorum as a missing link. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2012 Jan; 26(1):19-28. doi: 10.1111/j.1468-3083.2011.04310.x.
Gruszka J., Kuchar E., Szenborn L..: Nużeńce i nużyca - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny? Fam. Med. Prim. Care Rev. 2008; 10(3): 835-838
Data utworzenia: 18.02.2015
Postępowanie lecznicze w przypadku nużycyOceń:
(3.20/5 z 15 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Kasia
   2017-11-17 13:45
   Witam. Od 2,5 miesiąca mam problem z obrzękniętymi powiekami , zaczerwienieniem brzegów powiek , dość widoczne naczynka na powiekach oraz nadmierne wypadanie rzęs oraz brwi. zrobiłam badanie w laboratorium na nuzenca wynik wyszedł negatywny ( przed zabiegiem od 2 dni używałam preparatu z apteki Demoxoft lipozel , co jak się Pizniej okazało mogło mieć wpływ na wynik badania ) okulista stwierdził zapalenie gruczołów meiboma , od 1,5 miesiąca codziennie robię ciepłe okłady na powieki , później masaż brzegów powiek następnie przemywam je chusteczkami blephaclean lub wacikiem z srebrem koloidalnym tak jak mi zalecono .Nie ma wogole poprawy rzęsy i brwi dalej wypadają :( nie wiem już co robić , wciąż boje się ze to może być jednak nuzeniec i nawet nie wiem gdzie iść do lekarza po pomoc. ( dodam ze 3 miesiące temu miałam straszny wysyp suchych różowych zmian skórnych co przez 4 dermatologów było stwierdzone jako łuszczyca , łupież rozowy gilberta , oraz ostra reakcje alergiczna te zmiany już prawie się wygoily , ostatnio alergolog tez stwierdziła se to najprawdopodobniej gilbert , nie wiem czy może to mieć jakieś powiązanie ze schorzeniem oczu oraz brwi ?) z góry dziekuje za radyodpowiedz
  • edward.maksymowicz@neostrada.pl
   2017-11-09 22:28
   Praktycznie wszystkie wypowiedzi lekarzy jak i pacjentów nie przedstawiają faktycznej sytuacji odnośnie przyczyn i leczenia nużycy. Gdy sprowadziłem do Polski moją nową żonę z Tajlandii, miała na policzku nie gojącego się trądzika, mimo poprzedniego stosowania miejscowych preparatów w Tajlandii. Zaprowadziłem ją na badania w szpitalu dermatologicznym gdzie stwierdzono obecność nużeńca w wykwitach trądzikowych. W krótkim czasie trądzik pojawił się na plecach żony i moich. Jedyne skuteczne lekarstwo jakie znalazłem to SKINOREN (Acidum azelaicum -kwas azelainowy) w postaci maści. Trzeba go było tylko systematycznie wcierać przez 30 dni w zainfekowana powierzchnię skóry i trądzik zniknął. Mam nieodparte wrażenie, że nikomu nie zależy na propagowaniu skutecznego leczenia. Nużeńca mają praktycznie wszyscy ludzie. Niemowlęta zarażają się od matek. Mylić może fakt, że trądzik pojawia się w różnych okresach życia człowieka. Nużeniec jest wektorem, który wgryzając się w skórę przenosi bakterie wywołujące wykwity trądzikowe. Jednak leczenie antybiotykami nie likwiduje w krótkim czasie trądzika. Nużyca jest charakterystyczna dla ludzi w starszym wieku, ponieważ skóra staje się sucha i nużeniec staje się bardziej agresywny, wgryzając się głębiej w skórę co powoduje intensywne swędzenie i widoczne zakażenia skóry. Jedyną informacje na ten temat znalazłem w artykule profesorów z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie opisującym interwencje w domu starości dla weteranów wojennych. Artykuł był napisany w języku angielskim i szybko zniknął z internetu. Ja mam już ponad 70 lat i wiem o czym piszę. W ulotce informacyjnej SKINORENu napisano, że należy go stosować przez 28 dni, ale ani słowa o nużeńcu.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies