×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rośnie świadomość czerniaka, ale profilaktyka nadal lekceważona

PTCO

Ponad 76% Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak i jest to wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do roku 2011. Rośnie również istotnie liczba osób deklarujących wizytę u lekarza w przypadku zaobserwowania niepokojącej zmiany – wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. przez TNS OBOP na zlecenie Akademii Czerniaka. Większa świadomości nie sprawia jednak, że częściej wykonujemy badania profilaktyczne. Blisko połowa badanych nie zwraca na znamiona uwagi lub uważa, że nie ma znamion, które należy obserwować. Szczególnie bagatelizują je mężczyźni.

Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. W związku z obchodami Tygodnia Świadomości Czerniaka (24-30 maja), Akademia Czerniaka zleciła badania opinii publicznej aby ocenić, jak po dwóch latach kampanii informacyjnej prowadzonej przez Akademię zmieniły się świadomość i postawy Polaków w kontekście czerniaka. Badania wykazały, iż mimo ogólnego wzrostu świadomości społecznej o nowotworze, zachowania zmieniają się nieznacznie.

Z przeprowadzonych przez TNS OBOP badań wynika, że 76% Polaków deklaruje, że wie, co to jest czerniak i jest to wzrost aż o 11 punktów procentowych w stosunku do badań z 2011 roku. Coraz więcej osób deklaruje też, że niepokojące znamiona poddałoby kontroli specjalisty. W 2013 r. niepokojąca zmiana spowodowałaby wizytę u lekarza 72% osób, podczas gdy w 2011 r. lekarza odwiedziłoby 68%.

Jednocześnie 14% badanych w 2013 r. w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona a 32% deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. Liczby te praktycznie pozostają bez zmian w stosunku do 2011 r. Bardzo niepojący jest fakt, że blisko połowa badanych (46%) w 2013 roku Polaków uznała, że nie posiada znamion, które należy obserwować i tym samym nie obserwuje skóry lub w ogóle nie zwraca na nie uwagi.

- Świadomość czerniaka rośnie, ale niestety nie zawsze wpływa na zmianę postaw. Zdecydowanie częściej powinniśmy kontrolować skórę i zgłaszać się do lekarza w przypadku zaobserwowanych zmian. Jeżeli chcemy dać sobie szansę, powinniśmy czerniaka szybko zidentyfikować. Nie wystarczy wiedzieć, że czerniak jest groźny. Trzeba też wiedzieć jakie znamiona mamy na skórze, a to jest możliwe dzięki samokontroli – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

- Tegoroczna edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka nieprzypadkowo przebiega pod hasłem "Znamię! Znam je?". Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie samokontroli. Niestety z badań wynika, że na znamiona w ogóle nie zwraca uwagi ponad 65% mężczyzn, co jest zatrważającym wynikiem. Tymczasem pomimo, że czerniak częściej występuje u kobiet, to bardziej zaawansowane czerniaki diagnozowane są właśnie u mężczyzn – dodaje prof. Rutkowski.

Liczba czerniaków w Polsce wzrosła o 300% w ciągu ostatnich 20 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

- Widzimy już pierwsze efekty naszych działań. Jesteśmy jednak świadomi jak długa przed nami jeszcze droga. Zmiana postaw jest bardzo trudna i czasochłonna, jednak wierzymy, że wzrost świadomości jest bardzo ważnym krokiem w zmianie zachowań i postaw. Będziemy działać nadal, szczególnie koncentrując naszą uwagą na osobach młodych, bo to ich odpowiedzialność za właściwą ochronę jest kluczowa w kolejnych latach – podsumowuje badania prof. Rutkowski.

Akademia Czerniaka jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działającej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Akademia Czerniaka powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów mającej na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku. Poprzez popularyzację profilaktyki, prezentowane są skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry oraz prowadzone są działania, których celem jest zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki w każdym stadium choroby. Głównym organem Akademii Czerniaka jest jej Rada Naukowa, która wspiera merytorycznie wszystkie działania realizowane w ramach Akademii.

Ogólnopolskie badanie TNS OBOP "Czerniak: społeczna odpowiedzialność, czynniki ryzyka i profilaktyka" zostało przeprowadzone w dniach 11-15 kwietnia 2013 r. na próbie losowo-kwotowej reprezentatywnej dla populacji Polaków powyżej 15 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI zrealizowanych w domach respondentów. Wyniki badania zostały porównane z wynikami badań przeprowadzonych 14-17 kwietnia 2011 r. na reprezentatywnej, losowo wybranej grupie 1002 Polaków w wieku powyżej 15. roku życia. Był to cykliczny sondaż wielotematyczny "Omnimas" realizowany za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI).

17.05.2013
Zobacz także
  • Objawy chorób skóry (wykwity skórne)
  • Czerniak
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta