×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czym różni się tłusty łupież od przetłuszczających się włosów?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czym różni się tłusty łupież od przetłuszczających się włosów? Jaką stosować higienę przy tłustym łupieżu, a jaką przy włosach przetłuszczających się?

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Łupież tłusty rozwija się w następstwie łupieżu zwykłego. Zamiast białych, suchych łusek pojawiają się żółte i tłuste, mocno przylegające do podłoża, a także nawarstwione łojotokowe strupy. Na skórze owłosionej widoczny jest stan zapalny oraz przerzedzenie włosów. Objawom przedmiotowym towarzyszy świąd. Obecnie przyjmuje się, że przyczyną łupieżu jest zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur.

Problem przetłuszczających się włosów jest skutkiem zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy. Przyczyn powstania łojotoku jest wiele, zarówno czynniki miejscowe (skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych), ogólnoustrojowe (np. nadczynność hormonów androgenowych), jak i środowiskowe (niska temperatura). Włosy tłuste, na skutek gromadzenia się pod zbyt grubą powierzchnią sebum wody, często są cienkie i wiotkie. Często przy przetłuszczających się włosach występuje łupież oraz wypadanie włosów. Pielęgnacja przetłuszczających się włosów jest trudnym i długotrwałym procesem. Zaleca się stosowanie preparatów stworzonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo, a także łagodnie i delikatnie.

Odżywek, balsamów czy maski do włosów nie powinno się nakładać u samej nasady włosów. Podczas spłukiwania włosów bardzo ważna jest temperatura wody. Zbyt niska lub zbyt wysoka może spowodować, że gruczoły łojowe zostaną pobudzone do produkcji ochronnego sebum. Ponadto do stylizacji nie powinno się stosować preparatów, które dodatkowo natłuszczają włosy (np. żeli, gum, past), ale te, które lekko je wysuszają: pianki i lakiery.

Piśmiennictwo:

Szepietowski J., Reich A.: Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

03.12.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta