Postępowanie lecznicze w przypadku nużycy

Postępowanie lecznicze w przypadku nużycyOceń:
(3.57/5 z 7 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Borykam się od dłuższego czasu z pewną chorobą. Lekarze dermatolodzy, u których byłam, stawiali błędne diagnozy, przepisywali niewłaściwe leczenie, nie rozpoznawali nużycy. Badanie laboratoryjne potwierdziło moje przypuszczenia - nużyca skórna i oczna. Wreszcie zastosowano leczenie pod kątem nużycy - ale okazało się nieskuteczne, bo zmiany postępują i pasożyt nadal jest obecny - było to leczenie Metronidazolem krem/żel 1% i Rozexem 0,75%. Bardzo proszę o pomoc/informację - do czego może prowadzić nieleczona lub źle leczona nużyca skórna i oczna? Jakie mogą być skutki nieleczonej lub niewłaściwie leczonej nużycy? Czy można skutecznie wyleczyć nużycę skórną i oczną? Jak długo należy prowadzić leczenie w  przypadku zadawnionej nierozpoznanej wieloletniej nużycy? Czy możliwe jest, by dermatolog, tylko oglądając pacjenta, mógł w 100% wykluczyć zakażenie nużycą (bez badania laboratoryjnego)? Czy badanie laboratoryjne, przy istniejącym już zakażeniu nużycą, zawsze wykazuje obecność pasożyta, czy też mogą być wyniki fałszywie ujemne? Czy np. ze względu na cykl rozwojowy pasożyta, badanie może go nie wykazać, mimo że pasożyt jest nadal? Czy trzeba badanie kilkakrotnie powtórzyć w jakichś odstępach czasu, żeby mieć pewność, że wynik jest wiarygodny?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Jak pewnie Pani już wie, nużyca jest wywoływana przez masywne zarażenie nużeńcami, które są mikroskopijnymi stawonogami (ok. 0,3 mm), dość blisko spokrewnionymi z roztoczami. Pasożyty te zamieszkują gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe rzęs i brwi człowieka. Problem w tym, że pasożyt jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie i praktycznie wszyscy jesteśmy zarażeni. Dzieje się tak dlatego, że nużeńcami można się bardzo łatwo zarazić, np. przez używanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Dochodzi też narażenie związane z korzystaniem z usług kosmetyczek i fryzjerów.

Chociaż, jak wspomniałem, zarażenia są powszechne, nużeńce stosunkowo rzadko wywołują chorobę, czyli nużycę. Konieczne jest masywne zarażenie i wykluczenie innych, częstszych przyczyn - o nużycy można mówić, gdy nużeńców jest bardzo dużo i nie ma innych przyczyn tłumaczących dolegliwości. Zarażenie może wywołać miejscowy stan zapalny gruczołów łojowych, mieszków włosowych lub zapalenie brzegów powiek (łac. blepharitis). Masywne zarażenia sprzyjają też rozwojowi łojotokowego zapalenia skóry i trądziku różowatego, które jednakże mogą mieć inne przyczyny.

Z informacji o lekach (Metronidazol i Rozex - zawierają tę samą substancję czynną) była Pani leczona na trądzik różowaty. Podkreślam, że trądzik różowaty może być wywołany przez nużeńce, ale częściej nie ma z nimi związku - patogeneza tego schorzenia nie została w pełni wyjaśniona. Znaczenie mają zaburzenia naczyniowe, predyspozycje genetyczne i czynniki środowiska, np. narażenie na promienie UV czy zimno.

Leczenie przyczynowe samej nużycy, czyli zabicie pasożytów jest bardzo trudne. Najpewniejsze jest mechaniczne usuwanie - patrz film. Ostrzegam, że w Internecie można kupić mnóstwo nic nie wartych specyfików.

Podsumowując, nie jest pewne, czy przyczyną Pani objawów są nużeńce. Może cierpieć Pani na trądzik różowaty z innych przyczyn. Diagnostyka nużycy jest dość prosta - albo liczne nużeńce są obecne w mieszkach włosowych albo ich nie ma. Są to stawonogi długości 0,3 mm, które widać pod lupą. Proszę sobie obejrzeć film. Z kolei leczenie przyczynowe nużycy jest bardzo trudne - najlepsze mechaniczne. Proszę zdać się na dermatologa.

Piśmiennictwo:

FM Forton Papulopustular rosacea, skin immunity and Demodex: pityriasis folliculorum as a missing link. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2012 Jan; 26(1):19-28. doi: 10.1111/j.1468-3083.2011.04310.x.
Gruszka J., Kuchar E., Szenborn L..: Nużeńce i nużyca - co powinien wiedzieć lekarz rodzinny? Fam. Med. Prim. Care Rev. 2008; 10(3): 835-838
Data utworzenia: 18.02.2015
Udostępnij:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • WWW.PLAWSKI.PL
   2017-02-27 16:47
   Ja przy podobnych objawach na brzuchu ostatecznie wyleczyłem się "chińszczyzną" - mydło z preparatami siarki (bakterio a raczej - mikrobobójcze) - https://goo.gl/LwJYDW ... i krem z wyciągiem z jakiegoś korzenia https://goo.gl/QBGjzX - Nie miałem jednoznacznej diagnozy i przez ponad rok się męczyłem chodząc po dermatologach ... tona różnych maści, łącznie z maśmi z anybiotykiem jak też i samym doustnym antybiotykiem - zaleczało się niestety tylko na chwilę. Najczęstsza diagnoza przy mojej tuszy była "schudnąć" ... bo spodnie cisną w miejscu pasa i następuje zapalenie mieszków włosowych. p.s. Niestety przy typowym występowaniu nużycy w okolicach oczu to raczej bym nie polecał - z tego co pamiętam to przy rozognionych zmianach skórnych to lekko szczypało.odpowiedz
  • Joanna
   2016-09-19 12:29
   ..ale z treści zapytania wynika, iż diagnoza została postawiona..., wiec jak nie jest pewne? "Badanie laboratoryjne potwierdziło moje przypuszczenia - nużyca skórna i oczna. Pozdrawiam serdecznieodpowiedz
   • Adam
    2017-04-18 13:06
    Właściwie dr Kuchar nie odpowiedział na Pani problem. Podał jedynie mechaniczną metodę leczenia zwalczania pasożyta, poza tym nie odniósł się merytorycznie do pytań. Zapewne nie oczekiwała Pani kilku informacji encyklopedycznych o nużeńcu, bo tu już zapewne Pani zna. Zadziwiające jest powątpiewanie doktora w potwierdzone laboratoryjnie zakażenie nużeńcami. Widać, że jego myślenie było następujące: skoro leczona była Pani objawowo przeciwzapalnie, jak na trądzik różowaty to zapewne jest to ten trądzik niekoniecznie spowodowany nużeńcem. Zupełnie zignorował informacje od Pani, wyraźnie wskazujące na nużycę. Proszę się nie dziwić, że lekarze źle się Panią opiekowali, skoro mają takich nauczycieli na swych uczelniach jak odpowiadający tu doktor habilitowany. Nie podał niczego, co by nie było do znalezienia w internecie w ciągu 15 min. Zresztą, jak zobaczyłem, że ów doktor pochodzi z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego to już podejrzewałem, że odpowiedź będzie dalece niezadowalająca. Nie pomyliłem się. Co do leczenia - oprócz mechanicznego usuwania stosuje się środki chemiczne zawarte w wielu preparatach leczniczych i kosmetykach. Bardzo pomocne w leczeniu jest też dokładne długie mycie mydłem i bardzo ciepłą wodą. Są też mydła z środkami przeciw nużeńcom. Nie obejdzie się jednak bez leków. Do oczu stosuje się specjalne leki o właściwościach nie tylko przeciwzapalnych ale przede wszystkim zabijających te pajęczaki. Tylko lekarze muszą o tym wiedzieć. Większość (szczególnie młodych) okulistów nie potrafi rozpoznać nużycy. Największy problem jest u nas z diagnostyką w ogóle. Jeśli już wiadomo, jaka jest przyczyna choroby to z leczeniem powinno być lepiej. Niestety, w przypadku nużycy nawet dobre leczenie trwa dość długo bo ponad 1 miesiąc a choroba może wrócić.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies